Seagate IronWolf Pro 12TB
Premium
Technical Specifications
Performance at a Glance
| Series | IronWolf Pro |
| Brand | Seagate |
| Model | Seagate IronWolf Pro 12TB |
| Capacity | 256GB |
| Type | 3.5" HDD |
| Interface | SATA III (6Gbps) |
| Form Factor | 3.5" |
| Sequential Read | 260 MB/s |
| Sequential Write | 260 MB/s |
| Warranty | 5 Years |
| Dimensions | 146.99 x 101.85 x 26.11 mm |
📊 Real-World Benchmark
Based on community-reported test results
| Tested Read Speed | 381 MiB/s |
| Max Temperature | 53°C (127°F) |
Overview
The 12TB IronWolf Pro is a serious NAS drive. 260 MB/s speeds, helium-filled design for lower power consumption, and 5-year warranty with data recovery service. Built for 24/7 operation.