Seagate BarraCuda 8TB
Mid-range
Technical Specifications
Performance at a Glance
| Series | BarraCuda |
| Brand | Seagate |
| Model | Seagate BarraCuda 8TB |
| Capacity | 2TB |
| Type | 3.5" HDD |
| Interface | SATA III (6Gbps) |
| Form Factor | 3.5" |
| Sequential Read | 220 MB/s |
| Sequential Write | 220 MB/s |
| Warranty | 2 Years |
| Dimensions | 146.99 x 101.85 x 26.11 mm |
📊 Real-World Benchmark
Based on community-reported test results
| Tested Read Speed | 381 MiB/s |
| Max Temperature | 53°C (127°F) |
Overview
The 8TB BarraCuda offers double the capacity with slightly faster 220 MB/s speeds. At this capacity it is a good candidate for a media server or backup drive.